Model Number : DC-5508PX
Packaging Details : Wooden case
Delivery Time : 3-10days
Payment Terms : T/T,Paypal,Western Union
Supply Ability : 60 pices per week
MOQ : 1 pice
| introduction: |
DC-5508PX paper cutter, patent technique of cutting with lean blade, easy to cut and is suitable for all kinds of paper,patent technique of adjustable knife support slots, improve the cutting accuracy to ±0.2mm, and increase the lifespan of the machine,double guiding rail to push the paper, making sure the pushing more accurate and more smoothly.
| feature: |
| max cutting size | 330mm | 450mm | 450mm | 450mm | 460mm | 460mm | 460mm | 480mm | 480mm | 480mm | 480mm | 480mm | 460mm | 550mm | 550mm | 650mm | 650mm |
| min cutting size | / | / | / | / | 50mm | 40mm | 40mm | 40mm | 40mm | 40mm | 30mm | 30mm | 40mm | 80mm | 80mm | 80mm | 80mm |
| cutting thickness | 30mm | 40mm | 40mm | 40mm | 50mm | 50mm | 50mm | 53mm | 60mm | 60mm | 60mm | 60mm | 60mm | 60mm | 60mm | 60mm | |
| cutting precision | ±0.5mm | ±0.5mm | ±0.3mm | ±0.5mm | ±0.3mm | ±0.3mm | NO | ±0.3mm | ±0.3mm | ±0.3mm | ±0.3mm | ±0.2mm | ±0.3mm | ±0.2mm | ±0.2mm | ±0.2mm | ±0.2mm |
| program | / | / | / | NO | NO | YES | NO | NO | NO | YES | NO | YES | YES | NO | YES | NO | YES |
| power | 220V/550W | 220V/550W | 220V/550W | 220V/550W | 220V/900W | 220V/900W | 220V/900W | 220V/1KW | 220V/1.3KW | 220V/1.3KW | 220V/1.3KW | 220V/1.3KW | 220V/1.3KW | 220V/1.3KW | 220V/1.3KW | 220V/1.3KW | 220V/1.3KW |
| dimension | 370*630*725mm | 550*650*1000mm | 560*660*1000mm | 560*760*1000mm | 935*620*1235mm | 935*620*1235mm | 935*620*1235mm | 1070*860*740mm | 935*740*1235mm | 935*740*1235mm | 935*780*1250mm | 935*780*1250mm | 700*900*1250mm | 935*780*1250mm | 935*780*1250mm | 935*780*1250mm | 935*780*1250mm |